Jaro 2021

Pelhřimov a okolí

Akce se konala 12. června.

Karanténní opatření kvůli koronaviru znemožnila uskutečnit předchozí plánované akce. Jarní akci jsme vloni zrušili a podzimní akce (po jakémsi rozvolnění) se zúčastnily jen čtyři osoby.

Většina z pravidelných účastníků se dva roky navzájem neviděla. Všichni čekáme, kdy už se alespoň přiblížíme normálnímu životu.

Napadlo nás uspořádat alespoň jednodenní výlet.

Akci organizoval Miloš. Hledal lokalitu, do které by vzdálení účastníci měli stejně daleko - jako průnik dvou kružnic - červené kružnice (kruh kolem Zlína) a modré kružnice (kruh kolem Karlových Varů). Jednou z možností byl Pelhřimov a okolí.

pro Zlín a Karlovy Vary

V 9:00 hod jsme se setkali na parkovišti v areálu kláštera Želiv. Mělo nás být 13, ale nakonec nás bylo jen sedm.
Zřejmě jak nastalo rozvolnění, je nabídek více a tak ti, co nepřijeli, dali přednost jinému programu.

Na arkýři kláštera jsme fotili číselník hodin, ukazatel již nechybí, ale ono je to jedno. Stejně je špatně nastaven, takže odečtený časový údaj by byl stejně chybný.

hodiny v Želivi

Bohužel druhé hodiny na nádvoří konventu (uvnitř areálu kláštera) zanikly.
V návštěvnickém centru jsme posbírali informace a zakoupili si pivo vyrobené v klášterním pivovaru. Náš itinerář neumožňoval prohlídky, i když zájem ze strany kláštera byl. Alespoň jsme si prohlédli to, co je k vidění bez průvodce či zaplacení vstupného.

klášterní kostel interiér kostela Trčkův palác

Následoval přejezd do Pelhřimova. Zde jsme zaparkovali v Solní ulici a po centru chodili pěšky.

Nejprve jsme se zastavili u hodin v Děkanské ulici. Miloš připomněl různé dobové vzhledy těchto hodin. Pro připomenutí alespoň dva základní - vlevo současný vzhled, vpravo se signací A. Engelbrechta a letopočtem 1798 (stav v roce 1997).

současný vzhled stav v roce 1997

Další hodiny jsme viděli na Jihlavské bráně. Zde jsme chtěli pořídit společné foto účastníků. Nejprve fotografoval jeden z nás a pak jsme požádali o pořízení foto kolemjdoucího. Než ale našel vhodné místo odkud nás fotit, než nás zaranžoval, ... Zastavili jsme tím dopravu. Naštěstí byli řidiči tolerantní a řešili jsme vzniklou situaci s úsměvem.

detail číselníku skupina

Hodiny na adrese Školní 56 byly nepřístupné a k hodinám na ochozu věže kostela sv. Bartoloměje jsme přístup ani nezkoušeli.

Z Pelhřimova jsme přejeli do Nové Cerekve. Na kostele je umístěna dvojice hodin. Stejně jako u všech hodin na historických budovách by bylo zajímavé znát jejich osud.
I zde to chtělo pořídit společné foto.

pár hodin skupina miniskupina

Bruno si všiml synagogy v dolní části obce a tak jsme do programu zahrnuli i její prohlídku se stručným výkladem.

interiér synagogy synagoga

Blžší informace o synagoze lze najít na stránkách www.10hvezd.cz

Při cestě nás zaujal domeček rabína.

dům rabína

Po přejezdu do Kamenice nad Lipou jsme si prohlédli dvoje hodiny. První na kostele Všech Svatých, druhé na budově základní umělecké školy. Na obou se podílel Jiří Fomín.

Jak se lze podívat do katalogu, mohly hodiny na kostele vypadat úplně jinak - viz odkaz.
Bohužel v dopoledních hodinách jsou hodiny na ZUŠ zastíněny stromem (příznačně pro město jde o lípu).

hodiny na kostele zastíněné hodiny

Chvilku nám trvalo, než jsme pochopili systém jednosměrných ulic. "Kolona" tří vozidel se roztrhala, ale u restaurace jsme se zase sešli.

Rezervaci jsme měli zajištěnou v restauraci U nádraží. Z jídelního lístku jsme si vybrali Segedínský guláš (na snímku) a byli spokojeni jak s obědem, tak s jeho cenou.
Jeden místní příznivec slunečních hodin mne v mailu upozornil na loko na stropě restaurace. Teprve v restauraci jsem význam jeho slov pochopil.

Segedínský guláš mašina nad hlavou

Pěšky jsme se vydali k hodinám na budově Dětského domova v ulici Vítězslava Nováka. V některých úsecích nás zkropily přeháňky. Na číselníku je vidět, že není původní.

déšť focení nepřeje detail hodin

Byli jsme upozorněni, že na adrese Táborská 345 vznikají nové hodiny. Jak jsme se přesvědčili přes plot, asi již dlouho. Mohli jsme zkusit zjistit od "domácích" bližší informace, ale byla doba oběda a zrovna pršelo.
Minuli jsme "hodiny" v ulici Na sušírně, ale ty nestojí za zmínku, jsou gnómonicky špatné.

dlouho rozpracované hodiny

Přeparkovali jsme blíže k zámku a vydali se do pokladny. O prohlídku zámku jsme zájem neměli, ale proč neshromáždit informace.
Mají zde i skládačku "Sluneční hodiny". Popisuje čtveřici kamenických hodin, vysvětluje základní pojmy a nabízí korekční tabulku pro upřesnění časového údaje.

titulní list skládačky nádvoří zámku

Vydáváme se do zámeckého parku. Z něho jsou vidět sluneční hodiny na jižní stěně zámku.

zámecké hodiny

Seznamujeme se se zdejší raritou - Kamenická lípa.

pohled na lípu naučná tabule jiný pohled na lípu

Cukrárna ve Vackově ulici vypadala jako zavřená a tak byla příležitost vyzkoušet nově otevřenou zámeckou kavárnu. Bohužel sedm míst volných nebylo. Proto jsme se rozhodli pokračovat v poznávání hodin směrem na Jihlavu.

Jako první jsme navštívili hodiny na věži kostela sv. Mikuláše v obci Častrov. Miloš upozornil na jednoduchost a přehlednost číselníku.
Spodní část stupnice má 1/2 hodinové dělení. Směrem dovnitř číselníku jsou umístěny krátké čtvrthodinové rysky.

před hodinami detail hodin

Následovala prohlídka hodin v Horní Cerekvi, v Havlíčkově ulici 156. Kupodivu je na nich jen šest kalendářních čar.

fotíme hodiny detail hodin poslední skupinové foto

Zde se loučíme s osádkou jednoho vozidla.

nastává loučení

Zbylo nás pět.
Pokračujeme do Dolní Cerekve. Zde jsou hodiny s jemným časovým dělením po pěti minutách. Bohužel "netikají".

detail hodin

Při návratu k autům jsme se rozloučili a rozjeli ke svým domovům.

 

MN