Jaro 2011

Jednodenní výlet se uskutečnil v neděli 17. dubna. Našim cílem bylo tentokrát Českolipsko. Setkání účastníků bylo v 9:00 hod na náměstí v Zákupech.
Naší průvodkyní byla paní Heráková z České Lípy.

V Zákupech jsme si prohlédli 2 sluneční hodiny – na náměstí a na zámku.

Měli jsme zajištěnou prohlídku soukromého Held muzea – karnevalové a papírenské zboží (masky, lampiony, atd.).

Ze Zákup jsme jeli přes Svojkov (silnice č. 268) do Sloupu v Čechách. Zde, kromě prohlídky (focení) slunečních hodin na hradě, jsme dostali na výběr, buď prohlídku Skalního hradu nebo výstup na Vyhlídku.

Ti, co šli na Vyhlídku, fotili ty, co šli na Skalní hrad, a naopak.

Další hodiny ve Sloupu (tyčka na kostele) jsme ponechali bez povšimnutí.

Po úzké polní cestě jsme se přesunuli do Janova u Sloupu. Zde jsme budili rozruch místních i víkendových obyvatel. Nechápali, proč se tu sjelo tolik aut a proč se zajímají o jeden domek. Nevím, zda pochopili, že nás na něm zajímají jen sluneční hodiny.

Následoval přejezd na Dutý kámen u Cvikova. Zde nás zaskočila zamčená brána přes turisticky značenou cestu a plot. Naštěstí jsme brzy přišli na to, že plot lze obejít. Nebyli jsme ani první, ani poslední, již tam byla vyšlapaná cestička. Zde jsme se v přírodě prošli až ke skále se slunečními hodinami.

Nahoře je uveden snímek Lenky Slukové z roku 1986. Následují obrázky současného stavu.

U slunečních hodin na Dutém kameni jsme pořídili společné foto. Na rozdíl od předchozích fotografií skupiny účastníků u hodin byly tentokrát hodiny dole a ne nahoře.

Vzniklé časové rezervy jsme využili pro seznámení s modely kolegy Řeháka.

Od 14:00 hod jsme měli rezervováno místo v restauraci, AJETO v Novém Boru. Parkovali jsme u restaurace. V restauraci AJETO, jsme mohli sledovat skláře v huti při práci.

Při vychutnávání oběda jsme byli svědky zrodu křehkých klenotů. Byl to jedinečný pohled a nezapomenutelný zážitek, který umožnila křišťálová stěna, za kterou se odehrával tento živý obraz.

Po příjemném posezení následoval přejezd do České Lípy. Nejprve jsme dojeli do Příčné ulice (poblíž místní pekárny), kde jsou jedny z nejnovějších hodin.

Pak jsme zaparkovali v centru, šli se podívat na náměstí a zkontrolovat sluneční hodiny v ulici Paní Zdislavy. Také jsme zjistili, že nám chybí rodina Brožova. Nevěděli jsme, zda se jedná o záměr nebo se nám ztratili. Díky mobilní technice jsme se dozvěděli, že se oddělili od výpravy a jeli na zámek v Zahrádkách. Druhý den jsem se dozvěděl, že přemluvili správce, aby jim otevřel nádvoří. Co tam zjistili, se snad dozvíme v příštím Povětroni.

Hodiny na budově bývalého kláštera se zdály být nepřístupné. Naše průvodkyně vyjednala možnost projít budovou vlastivědného muzea. Kromě slunečních hodin jsme dostali příležitost podívat se do Loretánská kaple, která je v ambitu kláštera. Shodli jsme se na tom, že tam je hodně věcí k vidění a že by bylo zajímavé se tam někdy zastavit a strávit tam třeba i dvě hodiny.

Navštívili jsme celkem 8 slunečních hodin. Dvoje z nich nás velmi zaujaly. První v Janově, druhé na Dutém kameni u Cvikova. V Janově nás zaujalo gnómonické a výtvarné řešení. U skalních hodin jsme přemýšleli nad jejich původní podobou a hledali nějaké nápisy připomínající jejich funkci. Bohužel zub času objekt značně nahlodal.

I když nedělní termín není především pro vzdálené účastníky ideální, akce měla vysokou účast - celkem 19 osob (včetně dvou dětí). Tak vysokou účast měla snad jedině vycházka za hodinami po Praze.

Počasí, v případě, že by se jednalo o turistický výlet, by bylo příjemné. Příznivci slunečních hodin však chtějí vidět navštívené hodiny v činnosti. To zlomyslné sluníčko vykouklo zpoza mraků jen u 1 slunečních hodin a pak během našeho oběda.

Pro zajímavost - útrata naší skupiny v restauraci činila 2.660,- Kč.