Jaro 2023

Místo konání: Olomouc - Plumlov - Přerov

Termín konání akce 29. a 30. duben 2023.

plakát pro jízdu v koloně

Program akce připravil Vraťa s Ludvou za pomoci Jany N.

Na žádost Jindry začínala akce v Olomouci. Organizátoři měli snahu navštívit ty hodiny z okolí Olouce, které jsme ještě při našich výletech neviděli.

Neměli jsme možnost informovat o plánované akci na stránkách spolku. Přístup na stránky nám byl odepřen. Za vzniklou situaci se omlouváme.



Sobotní program

Sraz byl na parkovišti tř. Svobody v Olomouci.

Z parkoviště jsme se přesunuli na Horní náměstí. Využili jsme toho, že se blížila 9. hodina a tak jsme sledovali místní orloj.

orloj na budově radnice

Pak jsme se šli podívat na čtveřici slunečních hodin na budově radnice.

hodiny na budově radnice

Po návratu k autům jsme se přemístli k dalším hodinám poblíž Přírodovědecké fakulty UP.

vodorovné hodiny hodiny poblíž fakulty hodiny u fakulty

Konstatovali jsme, že hodiny ležící na zemi jsou lehce zranitelné - ukazatel hodin je vychýlen, neleží v rovině místního poledníku.

Pak jsme se přemístili na sídliště Lazce. Chtěli jsme si vyfotit hodiny na boční stěně paneláku. Na parkoviště nejbližší k hodinám jsme se netrefili a pěšky jsme se vydali hodiny hledat.
Hodiny jsme nakonec našli.

hodiny na paneláku dostane se k nim vůbec sluníčko?

Když jsme viděli, jak je stěna s hodinami sevřena mezi další paneláky, znejistěli jsme a odhadovali, jak dlouho a v kterém období se sluneční paprsky k hodinám dostanou.
Jeden člen naší výpravy se nechtěl vracet stejnou cestou, jakou jsme přišli, a tvrdil, že zná zkratku. Nakonec jsme na něho museli čekat.

Od té doby, kdy má každý řidič přijímač GPS a kdy jsou v plánu výletu uváděna stanoviště se zeměpisnými souřadnicemi, ztrácí výlet svůj půvab. Dřive jsme si hlídali organizátora akce, který byl vedoucím kolny. Dnes je výlet ve znamení, kdo má lepší GPS.

Další hodiny, na které jsme se jeli podívat, jsou na Lipovém náměstí v Křelově.

hodiny v Křelově

V Unčovicích jsme chtěli zkontrolovat stav dvojích hodin. Kvůli nepříznivému počasí jsme se v rychlosti podívali jen na hodiny umístěné na č. p. 5.

foceno v dešti

Zajímavé je provedení hodin na adrese Senička 53.

při focení hodin se 7 kalendářními čarami a analemou

Kromě hodinových čar a půlhodinových značek je na číselníku sedm kalendářních čar. Polední čára je opatřena analemou.
Na číselníku je uveden azimut stěny. Původní nápis "Dokud zářím, věky plynou." již čitelný není.

Pak jsme zajeli do Drahanovic, respektive místní části Ludéřov. Zde hodiny hyzdí závěsný kabel.

jednoduché provedení hodin

Další hodiny zatím v katalogu nebyly uváděny. Majitel objektu sice nebyl doma, ale byl domluven se sousedem, který nám shlédnutí hodin umožnil.

polární prstencové hodiny polární prstencové hodiny polární prstencové hodiny

Následoval přesun do Kostelce na Hané, kde jsme měli zajištěno ubytování. Nejprve jsme se naobědvali a pak ubytovali.

A co ještě při našich výletech nebylo - odpolední program byl idividuální. Měli jsme na výběr řadu možností. Čechy po Kosířem (vzdálené 5 km) nabízejí dvě muzea (Muzeum kočárů a Hasičské) a zámek s řadou expozic. Slatinice (vzdálené 8 km) lákají do muzea veteránů a do galerie Zdeňka Buriana. A pak je tu možnost ověření existence slunečních hodin v Plumlově.

Tříčlenná osádka jednoho vozidla navštívila Filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových na zámku v Čechách pod Kosířem. Je zaměřena na jejich společná díla Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři a Tatínek. V expozici jsme si prohlédnli kostýmy, kulisy, scénáře nebo třeba psací stroj Zdeňka Svěráka, na kterém napsal většinu ze svých slavných her.

Obecná škola Vratné lahve
Tři bratři Tmavomodrý svět

Posádky dvou automobilů se po obědě vydaly z Kostelce na Hané do Slatinic. Společně (7 lidí) jsme navštívili Galerii Zdeňka Buriana na adrese Slatinice 396. Obrazy zabírají první patro budovy, připomínající dávný pivovar. Obrazy na všech stěnách se převážně vztahovaly k ilustracím dobrodružných, cestovatelských i fantastických knih, které jsme v mládí tak nadšeně četli - Mayovky, Verneovky, knihy cestovatelů E.Stanko Vráze, A.V.Friče aj. Některé byly tak dokonalé, že jsme se dohadovali, jestli nejde o fotografie. V prosklených vodorovných vitrýnách, uspořádaných do řady po celé délce uprostřed sálu, byly v rozevřených knihách ilustrace Zdeňka Buriana.

v expozici Z. Buriana v expozici Z. Buriana

Jarek C. s dalšími dvěma účastnicemi navštívili v Slatinici ještě muzeum automobilových veteránů.

plejáda historických vozidel z expozice zatím šrot

Ludva, Vraťa, Jindra a Jirka jeli k Plumlovské přehradě. Zaparkovali u Letního kina a pěšky se vydali od občerstvení NAŠPICI, nedaleko hráze, po pěšince kolem přehrady. Přibližně po 200 metrech spatřili vpravo nad zarostlým plotem modrý barel na vodu a dále od plotu chatu s světle šedou střechou (podle turistické Mapy.cz je to chatka s ev. číslem 877) jde o chatku, v jejímž štítě byly namalovány sluneční hodiny.

objevené hodiny

Jindra s Jirkou šli pomaleji a potkali cestou místního občana, který jim řekl, že od špice hráze, směrem východním je viditelný štít domu s dalšími slunečními hodinami. Později bylo zjištěno, že adresa je K Mlýnu 451/30, Mostkovice a hodiny už v databázi máme.

Po fotografování jsme odjeli do Plumlova, kde jsme pod plumlovským hradem přijali pozvání na kafíčko a buchtu od Vraťovy švagrové. Přečkali jsme tam přeháňku a pak jsme navštívili nedaleké sluneční hodiny na barokní budově bývalého mlýna, nyní penzionu Ve Mlýně, na adrese Na hrázi 117.

hodiny PV 22

Pak se vrátili do Kostelce na Hané.

 

Dohodli jsme se, že se večer v 19:30 sejdeme a využijeme setkání k výměně zkušeností a vzájemně se se budeme informovat.
Hlavní slovo měl Vraťa, který se věnoval hodinám zhotoveným pro táborovou základnu ve Vlčkové.

Pro rok 2022 připravil pro tábor sluneční hodiny, které však pro nepříznivé počasí nebyly instalovány. Jednalo se o Equantové hodiny s equantem ve tvaru srdcovky, jejichž konstrukci a funkci nám vysvětlil a zmínil se také o vodorovných Lineárních equantových hodinách s tlustým trojúhelníkovým ukazatelem a o slunečních hodinách japonského profesora Tokutaro Yabashi.

trojice hodiné Equantové hodiny

Jarek se pochlubil pěknými, vlastnoručně z lípy vyřezanými rovníkovými slunečními kodinami, které mají stupnici jak na severní, tak i na jižní straně a měnitelný sklon rovníkové roviny může simulovat různé zeměpisné šířky - jedná se tedy o přenosné, cestovní sluneční hodiny.

přenosné rovníkové Jarkovy hodiny precizní řezba

V diskuzi si někdo posteskl, že by bylo pěkné zobrazit na Mapách.cz všechny trasy našich výletů, nebo alespoň navštívené/nenavštívené SH (různobarevnými body), abychom zjistili, kam se ještě vydat.

 

Nedělní program

Start v neděli byl v 8:30 hod z parkovišrě u hotelu.

První zastávkou byly hodiny na faře v Olšanech u Prostějova.

dnes již málo čitelné

Další hodiny jsme si fotili v Olomouci, Teichmannově 33. Díky rychle rostoucí vegetaci již na hodiny z ulice není příliš vidět.

hodiny Petra Weisse

Pak jsme jeli do obce Grygov. Hodiny tam mají na Základní a mateřská škole J. A. Komenského. Zde se k nám připojili další dva účastníci.
Protože jsme měli výklad, netroufl si nikdo zmínit gnómonickou chybnost hodin.

další dva účastníci před hodinami pohled na hodiny

Další náš cíl byl Citov 38. Zde je na rekreačním objektu (dřívější mlýn) dvojice hodin. Zatímco v sobotu jsme chybné hodiny neviděli, tohle jsou další gnómonicky chybné.

pohled na budovu detail hodin

Hodiny z dílny Petra Weisse v Přerově jsme sice již v katalogu měli, ale bez foto. Zajeli jsme se na hodiny podívat. Hodiny jsou vidět jen ze dvora, ale měli jsme předem dohodnutou návštěvu s panem Hučínem. Pokud bychom chtěli k hodinám blíže, přistavil nám i žebřík. Bohužel naše návštěva byla dříve, než Slunce západní stěnu ozářilo. Hodiny byly ve stínu.

detail hodin cvičený pták

Blížila se doba oběda a tak jsme se chtěli přesunout na parkoviště poblíž pivnice Mlýn, místo našeho oběda. Přijžděli jsme sice po hlavní ulici (Spálenec), ale kolonu historických vozidel jsme si nedovolil přerušit. Stali jsme se diváky, aniž bychom to plánovali.

stali jsme se diváky průvod historických vozidel

Po obědě jsme se šli podívat na hodiny v Máchově ulici.

rozkvetlá ulice hodin v Máchově ulici

Opustili jsme Přerov a vyjeli do obce Buk. Zde jsme navštívili dvě adresy - na každé jedny hodiny.

Začali jsme v čísle popisném 1. Protože se nám provedení hodin líbilo, s majiteli jsme se pod nimi společně vyfotili.

pěkné hodiny foto skupiny

Další hodiny na nás čekaly o několik domů vedle - v čísle popisném 5.

hodiny v Buku 5

Poslední společná prohlídka hodin byla v Hradčanech. Přijeli jsme sice i s další návštěvou, ale vše proběhlo v pohodě. Autor hodin nám k nim podal výklad. Došlo i na společné focení.

společné foto posezení v Hradčanech v Hradčanech

Autor hodin nám ukázal místní časopis, kde zval místní na prohlídku hodin. Zaujal nás text: "První sluneční hodiny v Hradčanech řádně zaregistrované u Astronomické společnosti v Hradci Králové ... jsou u nás".

V Hradčanech náš společný program skončil.

Osádka vozidla ze Zlína při cestě domů ještě stihla zkontrolovat další hodiny.

Ověřila současný stav hodin v Chvalčově.

hodiny v Chvalčově hodiny korigované na středoevropský čas

Doufám, že příště se už všichni uvidíme na podzimním výletu v Praze a okolí, který organizuje Jindra T. a Jirka H. Hlavním důvodem, proč jsme zvolili tuto lokalitu je, že chceme vidět Jirkův orloj v Točné.