ASHK | pracovní skupina Sluneční hodiny
adresa pro správu členské databáze a rozesílání časopisu Povětroň:
Astronomická společnost v Hradci Králové,
Národních mučedníků 256,
500 08 Hradec Králové 8,
e-mail: adresa pro záležitosti gnómonické a správu katalogu slunečních hodin: Miloš Nosek, Mandysova 1408, 500 12 Hradec Králové, e-mail: hodiny@seznam.cz, web: http://slunecni-hodiny.euweb.cz/. |
Hvězdárna a planetárium v HK pořádala ve dnech 30. září a 1. října akci s tématikou slunečních hodin.
V sobotu 30. 9. jsme na přání obdivovatelů, kteří neumějí sluneční hodiny navrhnout, zařadili téma - jak navrhnout sluneční hodiny. Přestože se Slunce občas schovávalo za mraky, měli jsme štěstí a v potřebnou dobu vykouklo (ve 12 hod 46 minut 42 sekund a pak 3 x po půlhodině). Předvedli jsme zhotovení číselníku záznamem stínu a návrh číselníku pomocí programu SHC.
Na dvoře hradecké hvězdárny jsme připevnili desku, na které jsme ilustrovali zhotovení číselníku oběma uvedenými způsoby.
Před hvězdárnou jsme si připomněli základní vlastnosti rovníkových a analematických hodin. Diskutovali jsme o způsobech určování okamžiků východu a západu Slunce na číselníku analematických hodin.
Pavel Marek (sundial maker z Kladna) se přiznal k autorství analematických slunečních hodin ve formě turistické známky a všechny přítomné známkou obdaroval. Informace o těchto hodinách je uvedena na stránkách a lze je objednat.
Účastníky sobotní akce byli zástupci laické veřejnosti, obdivovatelé i zhotovitelé hodin. Účast byla nejen z okolí Hradce, ale i z Lovosic, Hronova, Kladna, Opavy, Lipníku nad Bečvou a Napajedel.
Pak jsme se zašli občerstvit do blízké restaurace (jméno neuvádím - skrytou reklamu nepodporujeme). Zde jsme se bavili o slunečních hodinách v širších souvislostech - zkušenosti s hledáním stanovišť hodin, focením hodin, spoluprací s realizátory hodin, ... a hovořili s redaktorkou Českého rozhlasu Hradec Králové. Pozvání na hvězdárnu bylo odvysíláno ještě odpoledne a tak další zájemci mohli přijít na druhou část programu.
V druhé části programu jsme se seznámili s kanonickými (středověkými) slunečními hodinami v Evropě a evidencí Herberta Rau(a) z Německa. M. Brož toto doplnil informacemi o podobných hodinách u nás.
Ve vystoupení Sluneční hodiny na veřejných prostranstvích jsme si nejprve připomněli, co vše České vyhlášky, předpisy a zákony pod pojmem "Veřejné prostranství" zahrnují. Byly předvedeny základní typy používané na veřejných prostranstvích v mnoha různých variacích ze světa i z domova (z celkem 65 různých stanovišť).
Kromě známých byly předvedeny i méně obvyklé a pro některé neznámé typy. Monumentální provedení
hodin bylo ilustrováno na 5 násobných hodinách "sluneční plachetnice" z Francie (Tavel).
Největší číselník se tyčí do výšky 17 m. Celková hmota díla je 240 tun.
Další předvedenou kuriozitou byl most přes řeku Sacramento v Kalifornii. Železobetonový pylon
nesoucí prostřednictvím ocelových lan mostní konstrukci má sklon odpovídající zeměpisné šířce
a slouží zároveň jako ukazatel obřích hodin.
S gnómonickou rekonstrukcí slunečních hodin v Klementinu nás seznámil její spoluaktér M. Brož. Připomněl nám i vzhled a různé funkce dalších hodin v Klementinu. Část obsahu vystoupení je uvedena v časopisu Povětroň 2006/2 a lze jej stáhnout z adresy http://www.astrohk.cz/ashk/povetron/
Ti co zůstávali v Hradci přes noc (účastnili se programu i druhý den) pokračovali v konverzaci
na dané téma v místní restauraci "na starém městě". Zde jsem byl zaskočen připomínkou, že předpokládali
ustavení nějakého spolku příznivců - lepší vzájemná výměna informovanost, spolupráce, ...
Bylo naší chybou, že jsme neměli připraveny nějaké návrhy jak ...
Snad již nazrály podmínky pro podobné "sdružení".
V neděli jsme vyjeli osobními auty na výlet za slunečními hodinami. Navštívená místa s odkazem na stránky katalogu jsou v tabulce:
Díky sobotnímu upozornění v rádiu, nás v Bohdanči dojelo další vozidlo s příznivci slunečních hodin. Neváhali a nelitovali. Slunce sice nesvítilo, ale ani nepršelo.
V Litomyšli jsme se navzájem rozloučili. Cesta do Hradce Králové byla "volným návratem" (účastníci z Opavy, a Napajedel jeli odtud, některá vozidla jela později ..). Sice došlo vůči původnímu plánu k posunu, ale prohlédli jsme si navíc kostel Českobratrské církve v Přelouči (zde si Pavel Marek zahrál na varhany), navštívili jsme navíc dvě stanoviště hodin, poseděli nad kávou atd.
I legraci a "kufrování" jsme zažili. Nejdříve nebyla jednotlivá vozidla zvlášť označena a dvě sledovala cizí vozidla a dojela do Valů na trhy. Jindy zase zjistili, že sledují vozidlo na jehož zadním sedadle jede pes. Ten ale účastníkem akce nebyl. Vždy jsme se dojeli a našli. Díky tomu, že někteří účastníci se omluvili na poslední chvíli (nebo vůbec ne) asi 6 míst ve vozidlech zůstalo volných (mohlo jet zájemců více).
Myslím, že nemluvím jen za sebe, ale AKCE SE VYDAŘILA, ať žije další.